Pictoplasma 2019

Masha
7 min readJun 28, 2019

Фестиваль проходить 15 років, вже двічі був у Нью-Йорку, але у нас про нього не чув майже ніхто.

Чи ви коли-небудь мріяли опинитися на конференції, яка була б одночасно корисною, цікавою та без доповідачів про успішний-успіх? Чи уявляли собі подію, на якій ви побачили б щось принципово нове та познайомились з талановитими людьми зі всієї Європи, Південної Америки та Сполучених Штатів… коротше зі всього світу? От було би добре, якщо б існував такий захід, де змогли б одночасно поєднатися творчі та технічні професії, творці та інженери, та івент не був би пов’язаний з технікою Apple.. Виявилось, що така подія вже існує 15 років у Берліні, збирає під одним дахом 2 тисячі талановитих особистостей та називається фестиваль анімації Pictoplasma.

WHO are you? Мене звати Маша, я працюю піарницею в агенції Aimbulance. Разом з нашою креативною директоркою Світланою Лобановою в травні ми поїхали до Берліну, щоб закохатися в анімацію. Бонусом були: база крутих аніматорів, візуальне переїдання, екзистенційний струс та емоційне виснаження. Поки жоден вид медіа або мистецтва не змогли провернути зі мною те, що зробили декілька короткометражок.

Коли говориш про анімацію, завжди є спокуса розмірковувати про неї тільки з позиції мистецтва або драматургії. Я пішла цим культурологічним шляхом спочатку, коли написала перший драфт. Але цей текст — варіант другий, в якому я розповім про важливіше прикладне значення поїздки на фестиваль анімації. Загалом підійде будь-який фестиваль анімації, але все ж таки корисніше буде поїхати хоча б раз в житті на берлінську Pictoplasm’у.

Тож. Навіщо вам дивитися анімацію / мультиплікацію, якщо ви юіксер, копірайтер, продюсер або дизайнер інтерфейсів? Тому що вона всюди. Ось буквально. І її буде ставати ще більше.

Чому за анімацією майбутнє та чому її буде ставати тільки більше?

Увага користувачів, глядачів і навіть клієнтів на презентаціях тепер утримати все складніше. Тому завантажувачі сторінок або додатків — це тепер не просто коліщатко, яке крутиться. Там обов’язково буде персонаж, місія якого — утримати вас біля екрану декілька зайвих секунд, щоб ви не відвалилися на першому ж кроці.

Анімація займає половину ефірного часу на конференціях Google про дизайн або призначених для користувача інтерфейсів. Рік тому редакція Readymag зробила епічній лонгрід про анімацію, який навіть не лонгрід, а невелика енциклопедія про сучасний дизайн руху. Моушн, ​​покадрова, шейпова, 12 принципів анімації Діснея, якими користуються розробники і вміють оживляти вікна і курсори відразу ж в цеесеске. На цей матеріал варто витратити декілька годин. Хоча б заради розповіді про те скільки кадрів у джімейловского конвертика, до якого ми так звикли і вже не помічаємо його прекрасним при завантаженні сторінки. Ось де любов до деталей та тонни підводних каменів.

Що може дати анімація для креаторів або дизайнерів?

По-перше, базу драматургії та композиції. Тому що відзняти загримованих акторів та накласти войсовер на слоу-мо можуть всі, а оживити дуже умовних персонажів з пікселів і простих форм — це вже завдання для обраних. А по-друге, це важлива конкурентна перевага на ринку. Анімаційний ролик дешевше, ніж відео і з більшим потенціалом затримати увагу глядача. В анімації є де розгулятися уяві креатора і не потрапити під юридичну заборону демонстрації будь-чого «шкідлівого для вашого здоров’я». Хороша і одночасно погана новина в тому, що українські агенції це поки що не вміють (за рідкісним винятком). А ті студії, які у нас роблять цегешні проекти або ляльковий стоп-Моушн по кишені тільки гігантським брендам та їх щедрим бюджетам. Але ця ситуація не назавжди. Годівничка зменшується, криза буде за розкладом і навички анімації — це крута еволюційна перевага майже кожного з вас, як фахівця в креативній індустрії.

Найбільш вдале визначення анімації як виду мистецтва я знайшла у книзі пітерського режисера Міші Сафронова: “Мова анімації — мова емоцій”. Вас вивернуть навиворіт, витрусять найдавніші спогади, піднімуть над людством, а потім силами вашої ж власної уяви скинуть донизу.

Персонажі

Три дні показів були розділені за темами. Перший день — Подорож персонажу, другий — Криза персонажу та третій — Комфорт персонажу. Кожен день починався з фестивальних переглядів і жодного разу не затримвася на хвилинку (німці).

Минуло п’ять тижнів і організатори нарешті змонтували всі виступи та виклали їх на своєму сайті. Кожна лекція коштує всього 4 євро, що у 80 разів менше за вартість квтика на конференцію. “Вигідна пропозиція”!

Також на півгодинки можна позалипати на окремій сторінці для персонажів, яких розробляли випускники курсів Pictoplasma — pictofolio!

Character Journey / Подорож

День перший. Найцікавіші виступи були від:

LAURIE ROWAN (UK)

Відео для відкриття Pictpolasma 2019

Лорі Рован — це суміш трудоголіка та Попелюшки. Його виступ розпочинав фестиваль, тому що його історія була дуже символічною. Минулого року він працював у студії, де робив маленькі частини великих замовлень, анімація була лише одним з його скілів у зародковому стані. Лорі приїхав на Піктоплазму 2018 року як глядач і поїхав з відчуттям.. дикої заздрості. “Всі виступаючі теж десь працювали, хто в великій фірмі, хтось на фрілансі, але якось вони знаходили час на особисті проекти, які можна було показати фестивальній публіці.

Щось було не так з моїм життям тож я почав весь вільний час витрачати на анімованих чудиків. Викладав їх у інстаграм, а через рік фьюююють.. монтаж.. і я вже роблю відео для одного з кращих британських музеїв та відкриваючі титри для фестивалю Pictoplasma2019. У моєму випадку заздрість пішла тільки на користь!”.

Промо відео для ліверпульского музею сучасного мистецтва

PARALLEL TEETH (NZ)

Хлопець мешкає з батьками на новозеландський фермі та співпрацює з замовниками по скайпу. Виявилось, що для того, щоб робити круті музичні відео або величезну інсталяцію для найбільшого екрану Гонконгу чи Сіднейської опери не треба виїзджати навіть з батьківської хати.

Анімація для музичного відео Lady6
Світлова інсталяція для Сіднейської опери
Різдвяна анімація для найбільшого екрану в Гонконзі
Як виглядало на екрані. Цікавий факт: автору довелося зменшувати кількість персонажів білого кольору через те, що така кількість світла могла осліпити водіїв на цьому перехресті.

LUCAS ZANOTTO (IT)

Milo Targett

Nolan J. Downs (US)

Character Crises / Кризи

Емоційно це був найважчий день. Тему кризи персонажу найсильніше розкрили:

JERON BRAXTON (USA)

Якщо ви досі ніколи не бачили роботи Девіда О’райлі (Octocat або External World), то мабуть Джерон Брекстон вам здаватиметься найдивнішим трешем. Але він лише послідовник анімаційної течії, що почалася десять років тому. Роботи О’райлі були відкриттям фестивалів у Венеції та славетному Sundance. Його анімацію заборонили в Китаї, а традиційного анімаційного художника тіпає від згадки про нього. Але всі через одного виступаючого на Піктоплазі (Джерон Брекстон теж) згадували його ім’я, коли розповідали про джерело свого натхнення.

Octane by Jeron Braxton

NIKITA DIAKUR (DE)

Російський хлопець, що вже більшу частину життя мешкає в Німеччині та вважається сучасною зіркою експериментальної-треш анімації. Його фільм Ugly зібрав всі нагороди майже на всіх прогресивних анімаційних фестивалях та відчинив двері до співпраці з MTV та європейськими музичними фестивалями.

Відео для рейв-фестивалю by Nikita Diakur

Character Comfort / Комфорт

Щоб відійти від насичених подорожей та криз персонажів, організатори зробили останній день фестивалю комфортним і для відвідувачів. Легкі та добрі фільми лишили наостанок.

Tend by Animade studio

Відома лондонська студія анімації була в якості гостя на фестивалі. Студія достатньо відома і вже працювала з Facebook та Mailchimp. Їх анімацію ви могли бачити для українського дитячого телеканалу Плюс Плюс.

Eggs by AJ Jefferies

Класний приклад того як використовувати вільний час доки чекаєш на роботі закінчення рендерінгу картинок. Хлопець нудився від жовгого очікування і паралельно зробив цю хвилинну сторію про яєчко…

But Jane was Deaf / Tobias Rud

Зірки

Як і на кожній конференції на Піктоплазмі були свої запрошені зірки.

LUKE PEARSON (UK)

Якщо для пострадянської людини блакитноволоса дівчинка це “пропала Мальвіна нєвєста моя”, то для всього світу блакитне волосся може бути тільки в Гільди. У Британії цього персонажа знають та люблять вже декілька років, а ще сто мільонів глядачів дізналися про неї завдяки Netflix. Hilda — хітовий хіт та найгучніший анімаційний серіал з часів закінчення Adventure Time та Gravity Falls, а Люк Пірсон — це художник та автор коміксів про неї. У нього був один з найцікавіших виступів з прикладами того, як адаптація твоєї ідеї трансформується через вимоги стрімінгового формату та сприйняття глядачів. Гарна новина для фанів — у 2020 вийде другий сезон пригод Гільди!

FÉLICIE HAYMOZ (CH) DESIGNING OF ISLE OF DOGS

Felicie Haymoz — дівчина, яка створила персонажів двох фільмів Веса Андерса (Неймовірний містер Фокс та Острів собак). Із дозволу режисера Феліз привезла до Берліну оригінальні кукли з “Острову” та роздруковані листи від Андерса, з яких зрозуміло чому його анімаційні проекти ідеальні. Кожна деталь, кожна найменша особливість персонажів була продумана та прокоментована паном Андерсом.

JUSTIN K. THOMPSON (US)

Хедлайнер фестивалю — production designer останнього анімаційного фільму про Людину Павука. Фільм — вже культовий серед професіоналів, тож на виступі Джастіна був аншлаг та аплодисменти майже кожному слайду з виробництва. Відеозйомка була заборонена, але організатори обіцяли все одно викласти хоч і цензуровану, але все ж таки виступ Джастіна.

Цікаво, що Spider Man Multiverse ризикував стати ще оним “це-гешним” мультиком, але Sony вирішили ризикнути та майже повністю змініли команду продакшн-дизайнерів та арт-директорів через два роки розробки концептів. Доречі, софт, який робив ці характерні для коміксу лінії та ефекти, створювали більше року.

Коли ми збиралися до Берліну і розповідали про фестиваль анімації, нас запитували тільки “що це?” та “навіщо?” Звичайно що є й інші фестивалі сучаного візуального контенту, той самий OFFF, RedDot або Леви. Але Pictoplasma зберегла некомерційний та експериментальний дух та відчуття спільноти, яку деколи вже важко відщукати на дуже відомих івентах. Pictoplasma — це не про тренди або інструменти в сучасній анімації, це про Її майбутнє. Художники та режисери анімаційного кіно приїздять сюди зі своїми найсміливішими особистими проектами. Це передній край анімації та історіїї, які зрозумілі всім. Головною умовою організаторів фестивалю є мінімальні засоби або образи, які найемоційніше розповідають історію. За чотири дні фестивалю ми побачили краще з цього візуального мінімалізму, що змінив наше уявлення про сторітелінг, драматургію та анімацію загалом. Тож якщо окрім трендів, ви б хотіли повернутися додому трохи з іншим відчуттям навколішнього — готуйтесь до Pictoplasma 2020.

P.S. До наступного травневого фестивалю встигніть сходити на цьогорічний Linoleum. Дуже сподіваюся, що наші організатори не будуть зосереджуватися на зубожінні чи скаргах на відсутність фінансування та зосередяться саме на цьому фанатичному блиску в очах, який можна побачити лише серед тих, хто живе анімацією.

--

--