П’ять речень

5 речень, які допоможуть зібрати презентацію, написати план виступу або лист, що зрозуміють всі

Masha
4 min readFeb 1, 2019

Якщо ви не входите в кілька відсотків копірайтерів, письменників або сценаристів, то швидше за все ви страждаєте від того, що доведеться писати текст виступу, збирати презентацію або формулювати важливий лист. Спочатку сипляться всі кліше, потім канцелярит, слідом байки, а в кінці ви і самі насилу розумієте, що написали. Що робити? Змиритися з тим, що талант не роздали? Доручати кожен важливий текст найманому співробітнику або штатним копірайтерам? Йти на курси і починати все з нуля?

Я пропоную почати лише з однієї книжки та готового рецепту розповіді, яка буде зрозуміла.

Більшість з нас не збирається ставати копірайтерами або винаймати їх для кожного листа або презентації. Ми лише хочемо швидко писати зрозумілі листи, виступати з класними доповідями, збирати презентації і мати простий інструмент, щоб їх конструювати.

Але інструментів так багато. З чого почати? З основ драматургії, зі штудіювання правопису або покладатися на пробудження таланту? Вибір здається таким великим і не зрозуміло, де шукати рецепт суміші для гарної розповіді. Статті про переконливі тексті та класні презентації будуть повторювати одна одну — “секрет в Структурі”. Всі вказівники будуть вас направляти в бік цього загадкового структурованого звіра. Але що це означає і як збирати структуру? Здається, я знайшла коротку та зрозумілу відповідь в книжці Марка Шефера “Known”.

Я переклала його рецепт, як “5 речень”. П’ять речень, з яких ви починаєте складати свою доповідь або лист.

Перша гарна новина, що вам не треба намагатися сказати все і відразу — це не спрацює. Але ви і так це знаєте з власного досвіду, еге ж? А друге полегшення, що не треба чекати натхнення або складно висловлюватися. Якщо ви подаєте повідомлення структурно, в правильній послідовності, то його легко скласти і вас точно зрозуміють.

Що ж це за п’ять ключових речень? Це не складна драматургічна конструкція, а невеличка шпаргалка з базового сторітелінгу. Виглядає вона так:

1. Мета (Goal)
2. Проблема (Problem)
3. Ідея (Idea)
4. Зміна (Change)
5. Дія (Action)

Мета

Яку одну річ хоче ваша аудиторія? Про яку мету для ваших слухачів або читачів ви говорите? Описуючи мету, ви створюєте бажання, а бажання попередник змін.

Мета повинна бути такою, щоб публіка охоче погоджувалася з нею. Це дійсно має бути їх метою, а не вашою.

Проблема

Яку єдину проблему люди повинні вирішити, щоб досягти своєї мети? У чому головний бар’єр для мети аудиторії? Це проблема, вирішення якої ви відкриєте їм у своїй промові. Аудиторія може знати, а може і не знати, що у них є ця «реальна» проблема, але вона підсумовує всі бар’єри, про які вони точно знають.

Ідея

Що ЄДИНЕ, що ваш ідеальний слухач/читач повинен зрозуміти, щоб вирішити проблему? Це основна ідея.

Зміна

Зміна повинна долати перешкоди, які ви озвучили своїй аудиторії. Як ця зміна розкриває вашу ідею? Якщо ці зміни відбудуться, це вирішить проблему, яку ви сформулювали для них раніше?

Дії

Тут ви викладаєте практичні дії, які призведуть до змін. Шефер радить не пропонувати більше п’яти, щоб не перенавантажити аудиторію.

Люди повинні запам’ятати декілька практичних кроків, які допоможуть їм розкрутити цей клубок у зворотній бік: всі дії, які ви пропонуєте аудиторії, повинні приводити до змін → зміна вирішує проблему (долає перешкоду) → позбуваючись перешкод, люди досягають своєї мети.

Подумайте про свій виступ, лист або повідомленні як про п’ять ключових концептів. Якщо ви можете відповісти на кожне з п’яти питань в одному реченні — у вас є структура виступу.

Приклад п’яти ключових пропозицій і структури.

Шеффер наводить такий приклад. Припустимо, ви — той, хто хоче поговорити з співробітниками про комунікації з клієнтами. Вам це потрібно, щоб умовний відділ продажів змінив свій підхід до спілкування. Мотиваційні спічі, ясна річ, не спрацюють. Вам треба виступити так, щоб вас зрозуміли і почали діяти інакше.

МЕТА: «Ми всі хочемо встановити зв’язок з клієнтами, які для нас найбільш важливі — і хочемо стати важливими для них — але як ми можемо досягти цього, коли постійно з’являються нові інструменти та канали? Як ми можемо йти в ногу з такою швидкістю змін? »
ПРОБЛЕМА: «Справжня проблема не в каналах, а в тому, що ми в них вкладаємо. Ми не виробляємо того, з чим люди відчувають зв’язок.»
ІДЕЯ: «Насправді, “нові реальності” спілкування / комунікацій — це дійсно старі реалії: основи того, чому і як люди вирішуються на зміни».
ЗМІНА: «Що ж ми можемо зробити? Люди відчувають зв’язок з тим, що має для них сенс. Нам потрібно будувати наші комунікації навколо цього — незалежно від каналу ».
ДІЯ: «Створення сенсу складається з трьох частин — зміст, структура і стиль. Тому давайте поговоримо про те, як ми можемо побудувати наші комунікації, використовуючи всі три ».

Скелет вашого виступу / презентації / публікації готовий! Далі зміцнюйте цей кістяк прикладами, фактами і подачею.

Шефер радить написати текст свого виступу. Особливо частину з метою і проблемою. У нього для цього два міцних аргументи. По-перше, це допоможе вам визначитися з ідеальним тоном всього виступу / листа. По-друге, проявить зайве, ті місця, де ви заглибилися в деталі, відійшли від теми або перевищуєте таймінг. Час на виступ легко розрахувати, якщо знати, що 135–150 слів друкованого тексту це 1 хвилина розмовної мови.

Що робити після того, як ви сформулювали свої п’ять речень?

Треба заповнити прогалини і зшити деталі свого виступу разом.
Якщо ви добре подумали, зробили свою домашку, аудиторія погодиться з метою. Тепер їй треба дати дані, які допоможуть зрозуміти проблему. Саме тут місце вашому графіку з кривою нормального розподілення та неймовірними відсотками статистичних доказів.

Після цього приступаємо до ілюстрування ідеї. Історія, метафора, картинки, які передадуть її краще слів. Для останнього акту із змінами та діями прибережіть слова. Сформулюйте список якомога зрозуміліше. Це буде вашим “ефектом Штірліца” — останнє запам’ятовується краще.

Цю структуру та інші практики я знайшла в книзі Марка Шефера “KNOWN: The Handbook for Building and Unleashing Your Personal Brand in the Digital Age”/ Schaefer, Mark.

--

--